Pobyt v teréne (prežitie, sebazáchova, survival) predstavuje komplex schopností a zručností, ktoré nám prostredníctvom miestnych materiálnych a iných zdrojov umožnia prežiť v cudzom, nepriateľskom prostredí bez závažných zdravotných problémov.
Naše schopnosti prežiť sú veľmi úzko napojené na naše vôľové predpoklady a na naše návyky. To znamená, že ak vplyvom zmien vonkajšieho prostredia a zmien našich návykov nemáme vôľu, chuť v tomto prostredí prežiť, tak sa aj stane, a to aj v prípade, ak má toto prostredie všetky predpoklady pre prežitie.
V cudzom prostredí nenachádzame pre nás známe veci, ľudí a pod. Dokonca tam nie sú ani príbytky, v ktorých by si každý z nás vedel predstaviť bývanie, prežívanie.Je tam ale materiál, ktorý môžeme využívať za účelom výstavby prístreškov, zakladania ohňa, úpravy vody z povrchových zdrojov a prípravy stravy. Práve schopnosti vystavať prístrešok, založiť oheň, upraviť vodu na pitné účely a nájsť a pripraviť si stravu, či už rastlinnú alebo živočíšnu, nám napomôžu úspešne prežiť v hocijakom cudzom prostredí (úryvok z publikácie Pobyt v teréne).